top of page
Szukaj
  • HurtowniaGSM

Pierwsze uruchomienie smartfona

Dziś podpowiemy Wam na co zwrócić uwagę podczas pierwszego uruchomienia smartfona. Ta czynność nie wymaga mistrzowskich umiejętności, ale osobom wykonującym ją dość rzadko, może sprawić trochę trudności. Spieszymy więc z pomocą ;)Zarówno nowy smartfon, jak i ten kupiony z drugiej ręki może okazać się uszkodzony, dlatego warto od razu sprawdzić czy działa. Jeśli się włączy, sprawdźmy, czy działa poprawnie. Co warto wiedzieć?


Naładowana bateria


Jeśli smartfon nie będzie naładowany, nie włączy się, podczas aktualizowania aplikacji, bez naładowanej baterii, może się w połowie wyłączyć.


Przed pierwszym uruchomieniem warto więc podłączyć smartfon do ładowania i przy tej okazji sprawdzić również, czy poprawnie się ładuje.


W tym miejscu przypomnijmy może podstawowe zasady ładowania smartfonów, dzięki którym nie tylko zapewnimy sobie bezpieczeństwo, ale również zachowamy dłuższą żywotność baterii w smartfonie.


Rozładowanie baterii do zera nie jest groźne dla telefonu. Lepiej unikać ładowania telefonu w nocy, dzięki czemu zapobiegniemy przeładowaniu baterii, czyli zbyt długiemu ładowaniu, co w efekcie mogłoby doprowadzić do uszkodzenia baterii.


Warto też nie odłączać ładowania po krótkim czasie i ponownie wracać do tej czynności. Najlepiej więc ładować telefon w ciągu dnia i wyłączyć ładowanie od razu po uzyskaniu pełnej baterii. Pamiętajmy również, aby nie przykrywać smartfona poduszką czy ubraniem, aby zapobiec przegrzaniu się urządzenia podczas ładowania.


Ważne są także aktualizacje systemu, które często mają na celu optymalizację sposobu ładowania i wykorzystania baterii.


Karta SIM


Upewnijmy się jaka karta SIM będzie nam potrzebna. Najnowsze smartfony w chwili obecnej wymagają najmniejszej karty, tzw. nanoSIM.


Może okazać się, że trzeba będzie udać się do salonu swojego operatora telefonii komórkowej i poprosić o kartę dostosowaną do naszego gniazda. Wielu operatorów wymienia je za darmo lub za symboliczną opłatą.


Można też skorzystać z gotowego rozwiązania, jakim jest gotowy adapter do kart SIM.

Kartę nanoSIM możemy też uzyskać wycinając ją z szablonu pobranego z Internetu. Należy wówczas wydrukować szablon, przyłożyć idealnie i przymocować taśmą klejącą swoją kartę, wyrysować linie cięcia zgodnie z szablonem i następnie zmniejszyć swoją dotychczasową kartę, wycinając ją nożyczkami zgodnie z przygotowanym szablonem. Linie cięcia można złagodzić pilniczkiem i gotowe ;)


Konto Google / Apple ID


Dziś smartfony nie są już osobistymi telefonami. Łaczymy je z siecią – bez niej byłoby nam trudno swobodnie korzystać ze smartfona. Jesteśmy też niejako zmuszeni do odkrywania wielu swoich danych i preferencji, chcąc korzystać z wszystkich funkcji, jakie oferuje nam smartfon. Wynika to między innymi z faktu, że wielu gigantów na rynku technologii komputerowej i telefonii komórkowej łączy się, na przykład system operacyjny Android jest mocno powiązany z firmą Google, która już od 2005 roku jest jego właścicielem i tym samym stosuje nacisk na łączenie ich usług i funkcjonalności.


Konto Google lub Apple ID będzie nam niezbędne podczas pierwszego uruchomienia naszego nowego smartfona z Androidem lub iOS i warto założyć je wcześniej, dzięki czemu zyskamy sporo czasu podczas pierwszego uruchomienia. Jednak jeśli nie mamy konta Google lub Apple ID, możemy je dość sprawnie założyć podczas konfiguracji urządzenia.


Konto Google opozwoli nam na przykład korzystać ze sklepu Google Play. W przypadku smartfonów iPhone, trzeba posiadać Apple ID do aktywacji telefonu i korzystania z różnych usług.


Test sprawności, bezpieczeństwo i funkcjonalność


Podczas pierwszego uruchomienia smartfona, przeprowadźmy też krótki test sprawności, warto sprawdzić, czy spełnia podstawowe funkcje.


Sprawdźmy przycisk włącz/wyłącz, upewnijmy się, że wszystkie przyciski, wyświetlacz, ekran dotykowy i dźwięk działają poprawnie. Zadzwońmy do przyjaciela ;), wyślijmy SMS, zróbmy kilka zdjęć i filmów, ustawmy budzik, przejrzyjmy najbardziej popularne aplikacje, jak YouTube, poprzeglądajmy Internet.


Należy też od razu zaktualizować system i aplikacje, dzięki czemu zapewnimy naszemu smartfonowi i sobie bezpieczeństwo i nowe dostępne funkcje.


Personalizacja i uporządkowanie smartfona


Uporządkujmy też swój smartfon i spersonalizujmy go. Niepotrzebne naszym zdaniem aplikacje, preinstalowane przez producentów, możemy łatwo usunąć lub wyłączyć w ustawieniach. Warto to zrobić, bo dzięki temu nie będziemy obciążać systemu i przeładowywać pamięci. Dzięki temu smartfon zyska na wydajności i będzie zużywał mniej energii.


Personalizacja z kolei polega na ustawieniu ulubionych kolorów, dzwonków, tapety, rodzaju i wielkości czcionki, ikon, ale również na skorzystaniu z różnych aplikacji lub oferowanej na przykład przez Googla strony #myAndroid Taste Test, która pomoże niezdecydowanym wybrać odpowiedni wygląd.


Co jeszcze?


Oprócz konfiguracji smartfona podczas pierwszego uruchomienia, warto go również zsynchronizować z naszym domowym WiFi, nie chcemy przecież podczas pobierania wielu aktualizacji na początku korzystać z transmisji danych poprzez sieć telefonii komórkowej.


Tu ważne byłoby również ustawienie limitu transferu danych, aby go nie przekroczyć i nie mieć przykrej niespodzianki w fakturze za usługi sieci telefonii komórkowej.


Warto także założyć blokadę ekranu, bo w przypadku zagubienia lub kradzieży telefonu, trudno będzie dostać się do wnętrza naszego telefonu, a co za tym idzie do naszych spersonalizowanych kont i aplikacji. Opcji takiej blokady jest kilka, na przykład hasło - kod PIN, rozpoznawanie użytkownika po liniach papilarnych lub skan twarzy, albo wzór, który musimy nakreślić palcem na ekranie.


A jakie akcesoria polecamy do smartfonów?


Etui ochronne

Folie ochronne

Szkła ochronne

Słuchawki/zestawy słuchawkowe

Ładowarki i powerbanki

Kable do telefonów

Uchwyty rowerowe, samochodowe

Karty pamięci

Głośniki przenośne

Selfie sticki

8 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page