top of page
Szukaj
  • HurtowniaGSM

Jak wykonać zrzut ekranu na smartfonie?

Zaktualizowano: 7 lip 2020

Większość z nas już pewnie wie jak zrobić zrzut ekranu na smartfonie ;) Ale sposobów na screenshota jest wiele. Jeśli też zmieniamy swój smartfon na nowy, innej marki, z innym oprogramowaniem, wykonanie tej czynności może nieznacznie różnić się na różnych modelach smartfonów.Zrzut ekranu - screenshot pozwala nam uchwycić w danym momencie wyświetlany na ekranie smartfona, tabletu czy komputera obraz. Funkcja ta pozwala na przykład szybko zapisać graficzny szczegół danej strony internetowej, ważne informacje podane w karcie produktu sklepu internetowego, jakieś zdarzenie w aplikacji, ważną informację z konwersacji w Messengerze czy SMSie – zastosowań jest naprawdę wiele.


Istnieją różne sposoby na zrobienie screenshota. Przygotowaliśmy dziś krótki poradnik z podpowiedziami, jak wykonać zrzut ekranu łatwo i szybko na smartfonach z systemem Android i iOS.


Łatwe dwa przyciski dla Androidów


Sposób robienia screenshotów w telefonach z Androidem uzależniony jest od budowy urządzenia. Na większości urządzeń z Androidem najłatwiejszym sposobem zrobienia zrzutu ekranu jest jednoczesne naciśnięcie i przytrzymanie przycisku zasilania oraz przycisku zmniejszania głośności. Klawisze przyciskamy przez około dwie sekundy.


W niektórych modelach Samsunga sposób wykonywania zrzutów ekranu wygląda nieco inaczej. Przykładowo w smartfonach Galaxy J3, J5, J7, S7 i Note 4, aby wykonać zrzut ekranu trzeba wcisnąć jednocześnie przycisk Home i Power, a nie dolny klawisz regulacji głośności.


Po wykonaniu screenshota ekran mrugnie i usłyszymy dźwięk robionego zdjęcia. W tym momencie pojawi się powiadomienie wskazujące nowy obraz w galerii. To tam zapisana zostanie grafika.


Taki obraz możemy wyświetlać, edytować i udostępniać. Niektóre smartfony czy tablety pozwalają na natychmiastową obróbkę zdjęcia. W przypadku, gdy nie mamy od razu takiej możliwości, wystarczy wejść do galerii zdjęć i tam dokonać niezbędnych poprawek i zmian w grafice.


Jeżeli nadal nie możemy wykonać screenshota, najlepszym rozwiązaniem będzie sprawdzenie na stronie pomocy producenta naszego modelu telefonu, jak dokonać zrzutu ekranu.


Zrzuty ekranu w telefonach z systemem Android zapisywane są w folderze Pictures/Screenshots.


Screenshot w telefonach Apple z systemem iOS


Z kolei zrzut ekranu na smartfonach Apple z oprogramowaniem iOS można wykonać za pomocą kombinacji klawiszy Usypiania i Home.


W przypadku modeli iPhone z funkcją Face ID należy nacisnąć jednocześnie przycisk boczny i przycisk zwiększania głośności.


Na modelach telefonu iPhone z funkcją Touch ID i przyciskiem bocznym, naciskamy jednocześnie przycisk boczny i przycisk Home.


Natomiast telefony iPhone z funkcją Touch ID i przyciskiem górnym, umożliwiają wykonanie zrzutu ekranu poprzez naciśnięcie jednocześnie przycisku górnego i przycisku Home.


W przypadku iPhone’a X, który nie posiada fizycznego przycisku Home, zrzut ekranu można wykonać jednocześnie przyciskając przycisk boczny zasilania z prawej strony urządzenia i górny lub dolny przycisk zwiększania głośności z lewej strony telefonu.


Miniaturka zrzutu pojawi się na krótką chwilę w lewym dolnym rogu ekranu. Wystarczy kliknąć na niej miniaturkę, aby ją otworzyć, lub przesunąć palcem w lewo, aby ją odrzucić.


Screenshoty w urządzeniach Apple znajdziemy wchodząc w aplikację Zdjęcia / Albumy / Rolka z aparatu.


Screenshot jednym gestem dla urządzeń Apple


Funkcja AssistiveTouch ułatwia korzystanie z iPhone'a i umożliwi również wykonanie zrzutu ekranu jednym gestem ręki. Aby ją aktywować należy zmienić ustawienia dostępu: Ustawienia / Ogólne / Ułatwienia dostępu / Assistive Touch i włączyć przycisk wspomagania. Kolejno należy wybrać opcję Dostosuj menu główne i puknąć w ikonę Własne i wreszcie wybrać Zrzut ekranu z listy.

Teraz możemy szybko i kiedy tylko chcemy wykonać zrzut ekranu jedną ręką, naciskając półprzezroczysty przycisk wspomagania, a następnie Zrzut ekranu.


W tym wypadku także usłyszymy dźwięk migawki a ekran smartfona zamiga przez chwilę i screenshot gotowy.


Gest przeciągnięcia ręką dla Androidów


Niektóre modele telefonów z systemem Android także umożliwiają zrobienie zrzutu ekranu poprzez gesty. Wystarczy przeciągnąć dłoń nad ekranem, a telefon wykona zrzut ekranu.


Jednak funkcję wykonywania screenów należy najpierw włączyć. Należy wówczas wejść na telefonie w Ustawienia> Funkcje zaawansowane> Przeciągnięcie dłoni.


Telefony Samsung mają dodatkowe opcje zrzutów ekranu, takie jak Smart Select i Scroll Capture.


W telefonach Huawei można również wykonać zrzut ekranu wykonując podwójne puknięcie w dowolnym miejscu ekranu.


Wybrane nowsze modele smartfonów dają możliwość dokonania screenshota poprzez naciśnięcie i przytrzymanie przez kilka sekund przycisku zasilania. W tym momencie powinien pojawić się komunikat Zrzut ekranu. Wystarczy w niego kliknąć i wybrany obraz zostanie zapisany.


Przydatne aplikacje


W przypadku starszych modeli smartfonów z Androidem, może okazać się, że nie posiadają one funkcji zrzutu ekranu. W takiej sytuacji możemy skorzystać z aplikacji dostępnych w Google Play, np. Screenshot touch czy Łatwy Zrzut Ekranu. Dzięki nim bez trudu przechwycimy obraz ze strony internetowej na telefon.


Asystent Google pomoże


Alternatywną metodą wykonania zrzutów ekranu na Androidzie jest poproszenie Asystenta Google o zrobienie zrzutu ekranu.


Wystarczy mieć skonfigurowanego Asystenta Google na swoim urządzeniu z poleceniem „OK Google” z dowolnego ekranu. Można to ustawić z pozycji Google Home / ikona konta - prawy dolny róg / Ustawienia / Asystent / Urządzenia asystenta. Dostęp z dopasowaniem głosowym musi być aktywny. Od teraz w dowolnym momencie możemy powiedzieć: „OK Google, zrób zrzut ekranu” i screenshot gotowy ;)

368 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page