top of page
Szukaj
  • HurtowniaGSM

Jakie były pierwsze smartfony dotykowe?

O historii pierwszych telefonów komórkowych pisaliśmy we wcześniejszych artykułach. Zajrzyjcie do nich koniecznie, bo ta historia jest naprawdę ciekawa ;) - linki do nich znajdziecie na dole artykułu.


W tym artykule opiszemy pierwsze smartfony dotykowe na przełomie dekady lat dwutysięcznych.


W tym miejscu należałoby wspomnieć o prototypie ekranów dotykowych i palmofonie Simon firmy IBM, która wprowadziła już w 1992 roku możliwość obsługi rysikiem (podobnie, jak np. w dzisiejszym Samsung Galaxy Note 10). Simon łączył się już z siecią i obsługiwał pocztę elektroniczną, miał wbudowany kalendarz, notatnik, książkę adresową, kalkulator i sporo gier. Ten rysik to była wielka nowość.


Pierwszym telefonem z ekranem pojemnościowym był LG PRADA. Jego premiera w grudniu 2006uwolniła nas od archaicznej technologii.Pierwszy iPhone od Apple i HTC Dream


Wszyscy pamiętamy jednak pierwszy boom w smartfonach i rewolucyjny smartfon z dużym ekranem dotykowym Steve'a Jobsa, który w 2007 roku zaprezentował pierwszego iPhone’a z systemem iOS. To wtedy tak naprawdę rozpoczęła się era smartfonów.


W 2008 roku z kolei pojawia się na rynku pierwszy smartfon z systemem Android od HTC, nazywany HTC Dream, a w Polsce znany jako T-Mobile G1 (bo promował go na rynku polskim operator T-Mobile), choć nie był on jeszcze dotykowy - miał wysuwaną klawiaturę QWERTY. Klawiatura ekranowa pojawiła się dopiero w Androidzie 1.4 Cupcake, gdzie ekran był już dotykowy, ale nie obsługiwał z kolei technologii multi-touch.


Tak więc w tamtym momencie technologicznie zdecydowanie wygrywał iPhone. Smarfony marki Apple zasłynęły dzięki naprawdę doskonałym parametrom i oryginalnemu wyglądowi.


W 2008 roku pojawił się również sklep Apple App Store (dla systemu iOS) i Google Play Store (dla Androidów, nazywany wówczas Android Market). Pozwalały one na łatwą i szybką instalację wybranych aplikacji, które powstawały i ,,rosły'' jak grzyby po deszczu - i tak do dziś ;)Od sieci 1G do technologii 4G, a dziś już także 5G


W roku 2009 w Wielkiej Brytanii pojawiła się nowa technologia 4G, którą dostarczył Huawei. Dzięki niej osiągnęliśmy szczytową szybkość transmisji danych do 150 Mb/s.


Przypomnijmy krótko i tę ciekawą historię – sieć 1G wdrożono na początku lat 80. zeszłego wieku. Oparta była o technologię analogową i dziś operatorzy telefonii komórkowej już z niej nie korzystają.

2G to pierwsza na świecie w pełni cyfrowa sieć telefonii komórkowej, którą wdrożono w 1991 roku.

Dziesięć lat później, w 2001 roku uruchomiono pierwszą sieć 3G w Japonii. Był to ogromny przełom, dzięki któremu wreszcie mogliśmy korzystać z Internetu w dowolnym miejscu (w zasięgu sieci 3G).

Rok 2020 przynosi najnowszą generację sieci 5G. Pisaliśmy o niej tu – https://bit.ly/39pUosp.WhatsApp


Zatrzymajmy się na chwilę w 2009 roku. To wtedy też pojawiła się pierwsza aplikacja na smartfony umożliwiająca odbiorcom wysyłanie i odbieranie połączeń i wiadomości przez Internet. Nazwano ją WhatsApp i działa do dziś ;)Nowe technologie w kolejnych latach


Wracając do kolejnych nowości w smartfonach na rynku, w 2010 roku pojawił się HTC EVO 4G, działający w sieci WiMAX. Miał jeden z największych ekranów dotykowych, aparat 8MP, wyjście HDMI, nagrywanie wideo w HD, funkcję mobilnego hotspota i moduł HTC Sense.


W grudniu 2010 roku  pojawił się pierwszy smartfon z dwurdzeniowym procesorem LG Swift 2X . Marka za tę niezwykłą technologię otrzymała wpis do Księgi rekordów Guinnessa. Dziś spotykamy już 4-, 8- czy nawet 10-rdzeniowe układy.


W tym też roku 2010 Samsung wypuścił swój pierwszy smartfon Galaxy S, który miał za zadanie wygryźć i zastąpić iPhone'a. To wtedy rozpoczął się wyścig między firmą Apple a Samsung w projektowaniu coraz to lepszych smartfonów.


Zatrzymajmy się na chwilę przy tym modelu. Był on bardzo podobny do smartfona Apple'a, dzięki czemu miał przyciągnąć dotychczasowych klientów Apple'a, ale jego cena i możliwości były wówczas bardzo kuszące. Galaxy S miał większy, 4-calowy wyświetlacz (3,5-calowy w iPhonie), procesor Samsung S5PC110 z zegarem 1 GHz i grafiką PowerVR SGX540, 512 MB pamięci RAM, 8/16 GB pamięci wewnętrznej (2 GB na aplikacje), aparat 5 Mpix, przednią kamerkę 0,3 Mpix i mnóstwo innych udogodnień i gadżetów.

Galaxy S nie był pierwszym z serii Galaxy, ale to ten model wyciągnął markę Samsung na lidera rynku.


Rok 2011 przyniósł nam Nokię Lumię 800. To pierwszy model smartfona oparty o system operacyjny Windows Phone, który chyba nie okazał się najstabilniejszym systemem dla smartfonów. Niemniej Lumia była wyposażona w aparat fotograficzny z matrycą rozdzielczości 8,0 megapikseli i optyką Carl Zeiss, moduł GPS z darmową nawigacją Nokia drive i cały pakiet ekskluzywnych aplikacji, które robiły niezłą furorę.


W 2012 roku Samsung wypuścił model Samsung Galaxy S3 i pokonał wreszcie iPhone'a 4S. To był milowy krok w przyszłość, bo model szczycił się wyświetlaczem HD i ogromnym procesorem. Apple wkrótce odzyskał pozycję lidera, wypuszczając na rynek iPhone'a 5.


Historię rozwoju smartfonów od 2012 roku opiszemy w kolejnej części już za tydzień, zaglądajcie tu koniecznie ;)


Poniżej przedstawiamy linki do historii telefonii komórkowej:


13 413 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Комментарии


Комментарии отключены.
bottom of page