top of page
Szukaj
  • HurtowniaGSM

Czy wiecie, że telefon komórkowy ma już 47 lat? ;)

Historia powstania pierwszego telefonu komórkowego sięga lat 70. ubiegłego wieku. Dziś przedstawiamy kilka ciekawostek i faktów ze świata telefonii komórkowej.


Pierwszy mobilny telefon stworzono w firmie Motorola 3 kwietnia 1973 roku. Zbudował go Martin Cooper, naukowiec, zatrudniony wówczas w korporacji. To on wykonał pierwsze na świecie połączenie telefoniczne za pośrednictwem przenośnego telefonu DynaTAC 8000X. Telefon ważył prawie kilogram i miał wymiary cegły. Opatentowano go 16 września 1975 roku pod nazwą Radio telephone system.

Dopiero 10 lat później, 21 sierpnia 1983 Federalna Komisja Łączności dopuściła telefon na rynek. Stało się tak dlatego, że nie istniała wtedy jeszcze infrastruktura nadawcza, która pozwoliłaby korzystać z telefonów mobilnych. Telefon kosztował ok. 4000 dolarów.


Już w 1984 roku Friedhelm Hillebrand wymyślił krótką wiadomość tekstową, czyli SMS (Short Message Service). Uznał, że wiadomość nie powinna przekraczać 160 znaków po przeanalizowaniu różnorodnych kartek pocztowych i telegramów, które nigdy nie przekraczały 150 znaków. Stąd do dziś nie możemy wysłać dłuższej wiadomości SMS niż 160 znaków.


W 1987 zatwierdzono specyfikacje techniczne dla standardu GSM. W oparciu o technologię cyfrową skupiono się na interoperacyjności ponad granicami państw, a w konsekwencji na różnych pasmach częstotliwości, jakości połączeń i niskich kosztach.


W 1992 w Wielkiej Brytanii została wysłana pierwsza na świecie wiadomość SMS o treści Wesołych Świąt. Usługę przesyłania wiadomości dla firmy Vodafone opracował młody, 22-letni Neil Papworth. Została wysłana do Richarda Jarvisa, dyrektora Vodafone, który świętował właśnie Boże Narodzenie w biurze wraz z pracownikami.


Pierwszy smartfon o nazwie Simon został z kolei stworzony w laboratoriach Bell i IBM. Był już lżejszy, bo ważył prawie pół kilograma i w 1993 roku kosztował 899 dolarów. Co można było znaleźć w pierwszym smartfonie? Znajdowały się tu takie udogodnienia, jak: pager, kalkulator, kalendarz, klient poczty i gry, a notatki można było wprowadzać odręcznie.


Kolejne ciekawostki już wkrótce ;)

99 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentários


Os comentários foram desativados.
bottom of page