top of page
Szukaj
  • HurtowniaGSM

Czy nomophobia i phubbing są groźne?

Zaktualizowano: 23 sty 2021

Mamy 21 wiek i bardzo mocno rozwiniętą erę telefonii komórkowej. W związku z tym pojawiły się w naszym słowniku nowe terminy określające różne rodzaje uzależnienia smartfonami.

Wcześniej na naszym blogu pisaliśmy o terminie smombie - smartphone zombie. Jest to silne uzależnienie od smartfona. Link do artykułu podajemy na dole, polecamy. Dziś opowiemy Wam o tym czym jest nomophobia i phubbing.No mobile phone phobia - Nomophobia (z ang.) to zaburzenie nerwicowe, fobia, charakteryzujące się strachem przed brakiem dostępu do telefonu komórkowego czy jego utratą.

Termin ten po raz pierwszy pojawił się w 2008 r. w Wielkiej Brytanii, po badaniu przeprowadzonym przez Royal Mail. Wykryto wówczas, że 53% użytkowników telefonów komórkowych czuje niepokój, gdy zgubi lub straci swój telefon lub dostęp do sieci GSM, albo gdy użytkownicy zaobserwują niski poziom naładowania baterii.

Ale nomophobia to zaburzenie, które objawia się poważnym strachem osób dotkniętych tą przypadłością. Uważają oni, że będzie tragedią, gdy nie będą mieli dostępu do smartfona. Osoby te wyobrażają sobie, że nastanie prawdziwy koniec świata, jeśli nie skorzystają w danej chwili z telefonu komórkowego i nic ich nie uspokoi do czasu, gdy tego telefonu nie dostaną. Dlatego raczej nie musimy obawiać się, że cierpimy na tego typu fobię, bo na szczęście większość z nas kontroluje się na tyle, aby nie popadać w przesadę – potrafimy zostawić telefon wychodząc na chwilę lub godzimy się, gdy nie mamy zasięgu w sieci GSM i cierpliwie czekamy, aż się pojawi. Jeśli panikujemy z tego powodu – należy zbadać czy nie cierpimy na nomophobię.


Nieważne jaki smartfon mamy w posiadaniu, czy to będzie telefon komórkowy od Apple czy Samsunga, Xiaomi czy Huawei, LG czy Motoroli, Nokii czy Sony czy jakikolwiek inny, będziemy z całą pewnością z niego korzystać. Może jednak nas spotkać kolejna przypadłość, jaką jest phubbing.

Phubbing – nazwa ta powstała od połączenia dwóch wyrazów„phone” (telefon) i „snubbing” (lekceważenie). Jest to zjawisko występujące, gdy podczas interakcji fizycznej osoba ignoruje rozmówcę, sięgając w tym samym czasie po telefon.


Przykładów jest mnóstwo. Powszechnie wiadomo, że ignorowanie swojego rozmówcy jest niegrzeczne, jednak coraz więcej użytkowników telefonów komórkowych zapomina się i najczęściej nieświadomie sięga po nie podczas spotkania towarzyskiego.

Osoby dotknięte phubbingiem czują potrzebę wyciągnięcia telefonu również gdy stoją w kolejce, robią zakupy, jadą pociągiem, taksówką czy autobusem, podczas posiłku przy stole..., a nawet gdy idą do toalety.

Niestety, takie zachowania stają się coraz częstsze i są sporym zagrożeniem, szczególnie dla dzieci.

Coraz więcej młodych ludzi spędza zbyt wiele czasu przed telefonem czy tabletem, będąc niekontrolowanym przez rodziców czy opiekunów. Tracą oni świadomość, że ciągłe zaglądanie do smartfona jest mało kulturalne.

Z pewnością wszystkie opisane przypadłości są niebezpieczne, ale tylko wtedy gdy korzystanie z telefonów komórkowych wymyka się spod kontroli. Nie musimy doprowadzać do takiej sytuacji. Wystarczy korzystać z naszych smartfonów z głową i nie przesadzać w żadną stronę ;)

Cieszmy się z posiadania naszych sprytnych urządzeń, jakimi są smartfony, bo bez nich byłoby nam trudniej ogarniać naszą codzienność. I pamiętajcie, że wszystkie gadżety i akcesoria do telefonów GSM, takie jak – słuchawki, ładowarki, power banki, kable, uchwyty, pierścienie, pokrowce – etui, szkła ochronne, folie ochronne i wiele, wiele innych znajdziecie w naszej hurtowniagsm.com. Zapraszamy serdecznie!


Czym jest smombie przeczytacie tutaj:

30 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentarios


Los comentarios se han desactivado.
bottom of page