top of page
Szukaj
  • HurtowniaGSM

Zalany telefon, jak go uratować?

Smartfony są urządzeniami bardzo delikatnymi i źle znoszą kontakt z wilgocią i wodą. Nie wszystkie telefony są wodoodporne i w sytuacji, gdy zdarzy nam się wypadek i zalejemy nasze urządzenie cieczą, może być je trudno uratować. Ale istnieją sposoby, które mogą pomóc w uchronieniu przed najgorszym.Oczywiście nie chcemy, aby nasz telefon został zalany drinkiem, napojem, wpadł do umywalki, toalety, kałuży, śniegu czy wypadł z kieszeni nad jeziorem lub nad morzem, ale jak wiemy takie sytuacje niestety przez chwilę nieuwagi czasem się zdarzają.


Jakie uszkodzenia wywoła zalanie?

Największym zagrożeniem dla smartfonów są soki, inne słodkie napoje, słona woda morska, alkohole i woda.


Woda kranowa, deszcz, śnieg spowodują korozję metalu, np. na płycie głównej urządzenia.

Woda słona (morska) przez zawartość soli zawiera większą ilość jonów w roztworze i jest świetnym przewodnikiem prądu, w związku z tym przyspiesza zjawisko elektrolizy. Słona woda dużo szybciej wywołuje korozję.


Słodkie napoje i alkohol (sok, kawa, cola, piwo, wino) ze względu na dużą zawartość cukru są lepkie i przez to trudniejsze do osuszenia i usunięcia z telefonu. Kwasy zawarte w sokach wchodzą w reakcję z elektroniką i powodują jej uszkodzenie.


Korozja i zjawisko elektrolizy niszczą podzespoły i powodują korodowanie poszczególnych elementów elektronicznych, połączeń miedzianych oraz elementów metalowych.


Takie zdarzenie nie musi od razu oznaczać, że utracimy nasze dane, a urządzenie zostanie zniszczone. Istnieje spora szansa na uratowanie naszego smartfona.

Jak smartfon zachowa się po zalaniu?

Może się zdarzyć, że na początku nasz telefon będzie działał normalnie. Taka sytuacja może nas zmylić i możemy w porę nie zareagować poprawnie, aby uratować telefon. Najbardziej narażone na uszkodzenie są połączenia miedziane lub gniazdo baterii. Również pamięć telefonu, karty SIM i dodatkowa karta pamięci są narażone na uszkodzenie.


Najczęściej występujące objawy zalania telefonu:

- zawieszanie się systemu i aplikacji;

- spowolnione działanie telefonu;

- nieprawidłowe działanie przycisków;

- brak reakcji lub spowolnione reagowanie smartfona na dotyk;

- wyłączanie się lub resetowanie urządzenia;

- rozładowywanie się baterii;

- przegrzewanie się telefonu.

Czego nie należy robić?

Po pierwsze po zalaniu telefonu należy szybko wyłączyć telefon. Nie należy go włączać. Urządzenie musi wyschnąć, aby nie doszło do zwarcia lub wybuchu baterii.

Jeżeli smartfon oprócz zalania uległ dodatkowemu zniszczeniu, stłukł się ekran lub obudowa, istnieje jeszcze większe ryzyko wybuchu baterii. Należy jak najszybciej udać się z urządzeniem do serwisu.


Nie należy wkładać zalanego telefonu do nieugotowanego ryżu. Powodem jest niebezpieczeństwo dostania się do wnętrza urządzenia pyłu i drobinek ryżu, choć faktycznie ziarenka ryżu posiadają właściwości higroskopijne (zdolność do wchłaniania wilgoci).


Podobnie nie należy suszyć smartfona suszarką do włosów, farelką czy na kaloryferze, mogłoby to jeszcze bardziej zaszkodzić urządzeniu – powstała para wodna wniknie dalej, w głąb urządzenia.

Co w takim razie możemy zrobić aby uratować nasz smartfon?


Po wyjęciu telefonu z wody najpierw sprawdzamy czy obudowa lub ekran są uszkodzone. Jeśli tak, niezwłocznie udajmy się do serwisu. Brak reakcji w takim wypadku grozi wybuchem baterii.


Po drugie natychmiast należy wyłączyć telefon. Elektronika tego typu musi ,,odpocząć''. Nie można w takiej sytuacji próbować odzyskiwać i kopiować danych.


Trzecią czynnością jest zdjęcie pokrowca czy etui, aby telefon miał dostęp do powietrza i mógł wyschnąć.


Należy również wyjąć kartę/y SIM, kartę pamięci, wszelkie ruchome elementy. O ile jest możliwość usuńmy baterię z telefonu. Osuszmy je papierowym ręcznikiem.


Zalanego telefonu nie wolno podłączać do ładowania ani do innego urządzenia, np. komputera.

Jeśli udało nam się otworzyć telefon i wyjąć ruchome elementy, a po 24 godzinach schnięcia widzimy poprawę, możemy spróbować złożyć telefon i spróbować go uruchomić. Uwaga, na tym etapie nie wkładamy karty SIM. Jeśli nie dzieją się żadne niepokojące objawy, możemy podłączyć telefon do ładowania. Dopiero po tym, do urządzenia możemy włożyć karty.


Z pewnością szybka reakcja serwisu pomoże odzyskać dane, a może nawet uratować sprzęt. Kompleksowe suszenie telefonu to koszt około 50-100 zł. Jeśli telefon wymaga oczyszczenia z korozji, usługa ta będzie kosztować około 200-400 zł. Jeśli natomiast odnotowano uszkodzenie telefonu na płycie głównej, naprawa może wynieść od 500 do nawet 1000 zł.


A w drugiej części podpowiemy jak możemy zabezpieczyć telefon przed skutkami zalania.


Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page