top of page
Szukaj
  • HurtowniaGSM

Pojawiło się 5G – co to dla nas oznacza?

Sieć 5G powstać musiała w odpowiedzi na ogromny rozwój technologii mobilnej, sieci Internet i związanym z tym wzrostem transmisji danych i liczby połączeń.Jest to już piąta generacja ruchomych sieci telekomunikacyjnych z bezpiecznymi rozwiązaniami technicznymi, które były wcześniej wykorzystywane w LTE (czwartej generacji).

5G umożliwia nam dziś powstanie nowej generacji nieznanych wcześniej rozwiązań, usług i możliwości rozwoju przedsiębiorczości.


Co daje nam sieć 5G?


Sieć 5G ma dawać bardziej stabilne połączenia, lepszą jakość Internetu w domu na wielu urządzeniach naraz, dużo większą prędkość przekazywania danych i praktycznie żadnych opóźnień w transmisji danych.

Istotną też korzyścią sieci 5G jest szybki czas reakcji, nazywany także opóźnieniem (latency). Jest to czas niezbędny urządzeniom na wzajemne połączenie się i odpowiedź w ramach sieci bezprzewodowej. Im krótszy czas oczekiwania, tym oczywiście dla nas lepiej.

Z każdą nową generacją sieci, czas oczekiwania zmniejsza się znacząco. Dla przykładu w sieci 3G czas odpowiedzi wynosił 100 milisekund, w sieci 4G – już tylko 30 milisekund, ale w nowej generacji 5G ten czas wynosi 1 milisekundę. O rany, sieć 6G chyba nie będzie już nam potrzebna ;)


Wielki krok w rozwojową technologię


5G jeszcze w tym roku umożliwi tylko w Polsce natychmiastową łączność nawet 50 miliardów urządzeń bez ingerencji człowieka, na skalę dotychczas nieznaną.


Rozwinie się więc tak zwany Internet Rzeczy (ang. Internet of Things – skrót: IoT). Daje to ogromne szanse rozwojowe, jest to fala innowacji wykorzystujących sieć inteligentnych przedmiotów, wyposażonych w zdolność do przetwarzania danych i kooperacji.


Sieć 5G to kreowanie nowych obszarów zastosowań i modeli biznesowych. Dzięki niej istnieje szansa zrewolucjonizowania nowoczesnych zastosowań przemysłowych, kontrolę urządzeń w czasie rzeczywistym, rozwój robotyki przemysłowej, łatwą łączność pomiędzy systemami bezpieczeństwa i pojazdami - zastosowań jest wiele nie tylko w przemyśle produkcyjnym, także w rolnictwie, uprawach. Rozwijając inteligentne gospodarstwa rolne i fabryki otwieramy drogę do obniżania kosztów, poprawy satysfakcji klientów i długoterminowego wzrostu.


Zastosowanie również w medycynie


Łączność przy niskich opóźnieniach, czyli krótkim czasie oczekiwania jest niezawodna, dlatego może być stosowana w zadaniach krytycznych również w medycynie. Telemedycyna otwiera nowoczesne możliwości, takie jak zdalna opieka medyczna, przeprowadzanie zabiegów czy nawet operacji na odległość.


Mnóstwo korzyści


Sieć 5G nareszcie umożliwi nam stacjonarny dostęp nie tylko do Internetu dla domów, ale również transmisje telewizyjne w plenerze bez konieczności używania wozów transmisyjnych.


Zobaczmy oczami wyobraźni niewyobrażalnie usprawnioną opiekę zdrowotną, ale też edukację, inteligentne szkoły i domy, inteligentne miasta i drogi, autonomiczne i bezpieczne pojazdy. Dzięki temu nasze życie będzie łatwiejsze, a wirtualna czy rozszerzona rzeczywistość staną się dostępne dla każdego.


Nowe technologie, takie jak wirtualna rzeczywistość (VR) będą wreszcie możliwe i dostępne na wyciągnięcie ręki. Czy wyobrażacie sobie, że pozostając w domu będziecie mogli odwiedzić odległe miejsce na świecie, o tak, będziecie mogli być ,,na żywo'' na olimpiadzie, wyścigach, koncercie, czy obejrzeć mecz, zupełnie jak byście byli na stadionie?


Dzięki antenom korzystającym z zaawansowanego sterowania wiązkami pola elektromagnetycznego będziemy mieli ciągłe połączenie z siecią, nawet podczas przemieszczania się.


Ale co najważniejsze – ściągnięcie filmu na urządzenie przenośne potrwa zaledwie chwilę, bo sieć 5G gwarantuje internet mobilny jak po kablu, czyli zauważalnie większą prędkość dostępu do danych oraz ściągania i udostępniania treści w czasie rzeczywistym ;)Aby zapewnić łączność w miejscach zamieszkania i przebywania ludzi, technologia 5G korzysta z energii częstotliwości radiowych RF do nadawania i odbierania głosu oraz danych.


Gov.pl potwierdza, że budowa sieci 5G odbyła się w oparciu o dopuszczalne normy PEM przygotowane przez Ministerstwo Zdrowia i Ministerstwo Cyfryzacji, a nowe normy są zgodne z europejskim standardem i zaleceniami Międzynarodowej Komisji ds. Ochrony Przed Promieniowaniem (ICNIRP) i Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).


Sieć 5G jest już dostępna w 7 miastach Polski - w Łodzi, Poznaniu, Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku, Szczecinie i Katowicach i będzie się rozszerzać. Sprawdźcie dostępne oferty na rynku.

30 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page