top of page
Szukaj
  • HurtowniaGSM

Jak uchronić telefon przed wirusami?

Każdy z nas zetknął się z programami antywirusowymi dostępnymi na komputery i laptopy. Chronimy sprzęt komputerowy nie tylko w pracy, ale też w domu. Ale czy takie programy są dostępne dla telefonów GSM?

W telefonach komórkowych też możemy ,,chwycić'' wirusa. Będąc w stałym połączeniu z Internetem narażamy nasz smartfon na infekcję praktycznie każdego dostępnego wirusa komputerowego. Mogą to być takie wirusy, jak konie trojańskie, robaki, ransomware, oprogramowanie szpiegujące, adware, rootkity.Ale czy myślimy o zabezpieczeniu naszego telefonu komórkowego? Zadziwiające jest to, że wielu użytkowników smartfonów korzysta z płatności mobilnych, aplikacji bankowych, dokonuje przelewów, korzysta ze skrzynek mailowych itp., nie zastanawiając się nad ochroną i programem antywirusowym, który zabezpieczyłby ich smartfon, dane osobowe i pieniądze. A cyberprzestępcy w świecie GSM nie śpią...


Co zrobić, aby uniknąć zainfekowania smartfona wirusem?


Na rynku GSM dostępnych jest całe mnóstwo programów antywirusowych na telefony komórkowe. Aby zabezpieczyć swój telefon, zupełnie jak w przypadku komputera, musimy zainstalować tego typu aplikację. Upewnijmy się, że program ten będzie działał w tle i zabezpieczy nasz smartfon przed każdym złośliwym wirusem oraz aktualizujmy go regularnie.

Zarówno aplikacje antywirusowe, jak i każda inna aplikacja powinny pochodzić ze sprawdzonego źródła. Zanim zainstalujemy jakąkolwiek aplikację na naszym smartfonie, sprawdźmy opinie na jej temat i korzystajmy z oficjalnych sklepów, takich jak Sklep Google Play, Windows Phone, App Store czy BlackBerry World.

Ciekawostką jest fakt, że najczęściej pomijamy ustawianie uprawnień dla danej aplikacji, a to bardzo ryzykowna decyzja. Często aplikacje wymagają dostępu do naszych prywatnych danych, jak np. wiadomości SMS, zdjęć, aparatu, kamery, lokalizacji czy listy kontaktów. Nie powinniśmy zgadzać się na ich udostępnianie, szczególnie jeśli jest to np. aplikacja z ulubioną grą na telefon.

Kolejną rzeczą, jaką powinniśmy robić, aby uchronić nasz telefon przed atakiem wirusów jest regularne aktualizowanie systemu i aplikacji. Dzięki aktualizacji pozbędziemy się ewentualnych luk w zabezpieczeniach, a stare, nieużywane aplikacje na telefonie powinniśmy odinstalować.


Korzystanie z darmowych, ogólnodostępnych sieci WiFi stwarza również ryzyko zainfekowania telefonu niepożądanym wirusem. Dzieje się tak dlatego, że tego typu sieć zazwyczaj nie jest odpowiednio zabezpieczona, co niesie za sobą konsekwencje w postaci przechwytywania poufnych danych przez cyber hackerów.

Hasła do poufnych danych na telefonie komórkowym powinny być na tyle skomplikowane, aby trudno było je złamać. Najlepiej utworzyć je za pomocą internetowych generatorów. Jest to następny ważny element w ochronie smartfona przed atakiem szkodliwego oprogramowania.


Jak jeszcze zabezpieczyć telefon przed wirusami? Na pewno nie powinniśmy odczytywać nieznanych maili czy MMS-ów, klikać w niewiarygodne linki. Jeśli istnieje podejrzenie, że nadawca nie jest zaufany, zignorujmy je i usuńmy, bo mogą ukrywać niechciane wirusy.

Nie powinniśmy również klikać w okna podejrzanych reklam, pojawiające się w przeglądarce lub na pulpicie, np. informacji o wygranej w konkursie, w którym nie braliśmy udziału. Te okna mogą skrywać niepożądane groźne oprogramowanie, które niechcący pobierzemy, klikając w okienko.

Ważne jest również kontrolowanie stron internetowych, z jakich korzystamy na telefonie. Wszelkie podejrzane strony, np. te promujące pornografię czy dotyczące przestępstw mogą generować zainfekowanie telefonu komórkowego wirusami.


Regularne wykonywanie kopii zapasowych systemu i ważnych plików z pewnością pomoże w uchronieniu się przed utratą danych – warto o to zadbać.


Dbajmy o nasze smartfony, zarówno o ich wnętrze, jak również o zewnętrzną powłokę. Przypominamy, że w naszym sklepie internetowym hurtowniagsm.com możecie znaleźć ogromny wybór etui, pokrowców, uchwytów, baterii, power banków, kabli, ładowarek, słuchawek, głośników i wiele, wiele innych akcesoriów GSM w doskonałych cenach. Zajrzyjcie do nas koniecznie tu: www.hurtowniagsm.com


A poniżej znajdziecie link do artykułu, w którym radzimy, jak poradzić sobie z wirusem, który zaatakował już nasz telefon.

11 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page