top of page
Szukaj
  • HurtowniaGSM

GPS w telefonie – korzystajmy ;)

GPS - Global Positioning System to system nawigacji satelitarnej, stworzony przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych, który obejmuje swoim zasięgiem całą kulę ziemską. Jego początki sięgają lat 70 ubiegłego wieku, a działanie polega na pomiarze czasu dotarcia sygnału radiowego z satelitów do odbiornika.Zadaniem GPS jest dostarczenie użytkownikowi informacji o jego położeniu oraz ułatwienie nawigacji po terenie. Ze względu na zyski dla gospodarki zarówno amerykańskiej, jak i światowej, system GPS jest udostępniony za darmo dla całego świata.


Mapy do nawigacji


Dziś niemal wszyscy korzystamy ze smartfonów, a rozwój technologii sprawił, że właściwie każdy z nich nadaje się do wyświetlania map i nawigacji.


GPS w telefonie jest bez wątpienia bardzo przydatną funkcją. System ten ułatwia nam orientację w terenie i poruszanie się nie tylko samochodem, ale także podczas przejażdżek rowerowych czy spacerów w nieznanych okolicach, na przykład podczas wakacji. Dlatego fajnie jest użyć naszego smartfona do nawigacji.


Nawigacja oprócz wskazywania drogi informuje nas również o natężeniu ruchu w czasie rzeczywistym, o ograniczeniach w ruchu, remontach dróg, odcinkach wyłączonych z ruchu, wypadkach, a nawet o fotoradarach.


Nawigacja online, a może offline?


Wybierając aplikację GPS w telefonie powinniśmy zwrócić uwagę na to czy poruszając się będziemy mieć stały dostęp do sieci. Jeśli mamy wątpliwości, powinniśmy wybrać nawigację, która działa również w trybie offline lub przynajmniej pozwala zapisać mapy w pamięci telefonu.


Zaletą takiej nawigacji jest na pewno fakt, że nie musimy być na stałe podłączeni do Internetu, a więc nie poniesiemy dodatkowych kosztów związanych z transmisją danych.


Rodzaje nawigacji GPS


Istnieją różne aplikacje GPS na telefon. Niektóre są darmowe, inne płatne. Różnią się funkcjonalnościami i udogodnieniami dla użytkowników.


Płatne aplikacje na telefon to na przykład Sygic, Naviexpert, Automapa czy TomTom Go. Roczny kosz nawigacji płatnej powinien zamknąć się w około 100 złotych rocznie.


Zwolennicy klasycznych nawigacji GPS mogą nadal kupić model nawigacji klasycznej do samochodu. Producenci jak najbardziej ulepszają je i uaktualniają.


Wiele darmowychaplikacji na telefon również może integrować się z samochodowym systemem Android Auto bądź Apple CarPlay.

Jeśli chcemy skorzystać z aplikacji GPS w samochodzie, po zintegrowaniu jej z systemem, zobaczymy mapę z wybraną trasą na panelu centralnym samochodu. Tu ekran jest większy więc ułatwi to odczytywanie mapy, a korzystanie z nawigacji będzie bardziej bezpieczne podczas jazdy samochodem.


Darmowe warte uwagi ;)


Najbardziej popularną aplikacją są Mapy Google. Nie dość, że są dostępne za darmo, to oferują mnóstwo funkcjonalnych rozwiązań, jak na przykład ogromna baza informacji o firmach, restauracjach, zabytkach i innych miejscach docelowych. W Mapach Google mamy możliwość podejrzenia mapy terenu podczas pieszych wędrówek, widoku satelitarnego i renderów 3D dużych miast. Aplikacja łączy się zarówno z Android Auto, jak i Apple CarPlay.


Kolejną popularną aplikacją GPS na smartfona jest Yanosik. Dzięki zrzeszonej społeczności prezentuje najbardziej aktualne informacje przydatne dla kierowców, łączy się Apple CarPlay, posiada „tryb HUD” ułatwiający obsługę nawigacji. Yanosik ma też asystenta głosowego i porównywarkę cen OC. Program jest dostępny nie tylko w Sklepie Play i Appstore, ale także w Huawei AppGallery.


Aplikacja Waze należy od jakiegoś czasu do koncernu Google, ale różni się nieco od Map Google i nie połączono jej z Mapami. Aplikacja może współpracować z Android Auto i CarPlay, jest także sprzężona z Asystentem Google czy Spotify.


Mapy Apple, to aplikacja, która wykorzystuje mapy nawigacji TomTom i jest wciąż udoskonalana. Oferuje rozkłady komunikacji publicznej, tryb 3D w niektórych miejscach i informuje o korkach i utrudnieniach na drodze. Wymaga jednak dobrego połączenia z Internetem.


Maps.me to rosyjska aplikacja GPS, która może pracować w trybie offline, jest dostępna w AppGallery.


W sklepach Google Play, App Store oraz w sklepie Microsoft znajdziemy również aplikacje przeznaczone dla abonentów poszczególnych sieci komórkowych, jak Nawigacja Orange, Play, T-Mobile, Plus. W tym wypadku koszt usługi doliczany jest do faktury za telefon.


Co zrobić aby włączyć aplikację GPS na telefonie?


Aby korzystać z nawigacji należy włączyć lokalizację telefonu. Włączanie GPS w telefonie jest możliwe w ustawieniach lub poprzez skrót na belce powiadomień.


Włączony GPS jest niezbędny do korzystania z nawigacji oraz aplikacji które wymagają dostępu lokalizacji.


Jak wspominaliśmy wcześniej, ważne aby telefon był połączony z siecią, nie wszystkie bowiem nawigacje GPS mogą pracować w trybie offline.


Gdy GPS nie działa


Czasem zdarza się, że nawigacja GPS nie chce działać. Przyczyn może być kilka.


Pracę odbiornika GPS może zakłócić przeszkoda znajdująca się pomiędzy odbiornikiem a satelitą, dlatego warto uruchamiać nawigację w terenie wolnym od budynków czy drzew.


Również pochmurna pogoda może mieć wpływ na poprawne działanie nawigacji. Upewnijmy się, że telefon nie ma włączonego trybu samolotowego, ale także odświeżenie tego trybu może pobudzic GPS do pracy.


Warto także odświeżyć GPS i wyłączyć i ponownie włączyć dane lokalizacyjne w telefonie.

Kolejną blokadą dla poprawnego działania nawigacji w telefonie może być źle dobrane lub złej jakości etui na telefon. Wówczas należałoby zdjąć pokrowiec, a w późniejszym czasie zakupić nowe etui, wykonane z wysokiej jakości materiału. Zakupu dokonać możecie oczywiście w naszej hurtowniagsm.com ;)


Jeżeli z kolei włączyliśmy w naszym telefonie tryb oszczędzania baterii, może on również być przyczyną nieprawidłowego działania nawigacji GPS. W tym przypadku należy ten tryb wyłączyć.


Pomocne w prawidłowym działaniu GPS może być także wyczyszczenie pamięci podręcznej. Warto to robić dbając o swój telefon, niezależnie od tego czy używamy nawigacji czy nie.


Aby wyczyścić pamięć podręczną wystarczy wejść w ustawienia telefonu i wybrać zakładkę Aplikacje i powiadomienia, przejść do Aplikacji, wyszukać Mapy i wejść w Pamięć - Wyczyść dane.


Na koniec fajna ciekawostka


Czy wiecie, że na każdym satelicie zainstalowana jest aparatura szpiegowska NUDET - Nuclear Detection? Przeznaczona jest ona do natychmiastowego wykrywania wybuchów nuklearnych na Ziemi.

119 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page