top of page
Szukaj
  • HurtowniaGSM

Gdy pojawia się wirus w telefonie

Nasze smartfony narażone są, podobnie jak komputery, laptopy czy tablety / iPady, na niechciany najazd intruzów, jakimi mogą być wirusy, trojany, robaki komputerowe, złośliwe oprogramowanie, a nawet oprogramowanie szpiegujące. Niestety. Dziś podpowiemy jak poradzić sobie z wirusami na Androidzie.


Ponieważ telefon służy nam dziś często do komunikacji z bankami, szybkich płatności, obsługi maili – również biznesowych, niezwykle ważne jest zadbanie o solidną aplikację bezpieczeństwa mobilnego na smartfonie.


Zagrożenia

Musimy chronić naszą prywatność i pieniądze. A po złapaniu wirusa mogą zdarzyć się sytuacje dla nas nieprzyjemne i niepożądane, jak utrata pieniędzy z konta bankowego, wysyłanie wiadomości SMS do usług tekstowych o podwyższonej opłacie bez naszej wiedzy, utrata haseł i innych prywatnych treści, itp.

Zawirusowany telefon to naprawdę potężne narzędzie w rękach złodziei – cyberprzestępców. Mogą oni także zainstalować niepożądane aplikacje na naszym smartfonie, wykraść nasze dane osobowe czy listę kontaktów i zmusić nas do oglądania reklam i przeglądania niechcianych stron internetowych.

Jak rozpoznać wirusa

Nasz telefon będzie zachowywał się inaczej niż zwykle. Może spowolnić swoją pracę, aplikacje będą ładowały się dłużej, pojawią się też nowe, nieznane nam aplikacje, których nigdy nie instalowaliśmy, a bateria będzie się szybko wyczerpywała. Pojawi się mnóstwo irytujących reklam, nad którymi trudno nam będzie zapanować i wystąpi niewyjaśnione użycie danych. Mogą też zwiększyć się rachunki za telefon.

Co możemy zrobić?


Pierwszą rzeczą, którą powinniśmy zrobić jest uruchomienie skanowania antywirusowego. Należy sprawdzić, czy pojawiło się złośliwe oprogramowanie. Potrzebna nam będzie do tego odpowiednia aplikacja antywirusowa. Najbardziej popularne to Norton Mobile Security for Android, Kaspersky Internet Security for Android, Avast Mobile Security.

Istnieje też kilka kroków, które możemy zrobić zanim uruchomimy skan antywirusowy. Po pierwsze należy uruchomić telefon w trybie awaryjnym, co pozwoli zatrzymać działanie wszystkich ,,obcych'' aplikacji. W trybie safe mode uruchamiane są jedynie oryginalne aplikacje.


Aby włączyć tryb awaryjny należy nacisnąć i przytrzymać przycisk zasilania, nacisnąć i dłużej przytrzymać przycisk "Wyłącz" na ekranie telefonu i w razie konieczności kliknąć OK. Teraz wystarczy zaczekać, aż telefon uruchomi się ponownie w trybie awaryjnym.

Drugim sposobem jest wyłączyć telefon, ponownie wcisnąć i przytrzymać przycisk Power, by uruchomić urządzenie i gdy tylko na ekranie pojawi się logo producenta, nacisnąć jednocześnie przycisk zasilania i przycisk zmniejszania głośności. Teraz należy zaczekać, aż urządzenie włączy się w trybie awaryjnym. Ten sposób sprawdza się dla większości urządzeń.

Aby wyjść z trybu awaryjnego, wystarczy ponownie uruchomić urządzenie. Aby to zrobić, należy dłużej przytrzymać przycisk zasilania i nacisnąć na ekranie opcję Uruchom ponownie.

Kolejnym krokiem, jaki możemy zrobić, aby usunąć niepożądanego intruza z naszego smartfona jest ręczneprzeszukanie aplikacji. W tym celu należy wejść do zarządzania aplikacjami w telefonie, przejrzeć wszystkie pobrane aplikacje. Jeśli któreś z nich wydają się podejrzane, mogą być złośliwe i należy je niezwłocznie odinstalować.

Jeśli przycisk jest nieaktywny i ma kolor szary, należy unieważnić dostęp administratora urządzenia w sekcji „Administratorzy urządzenia” ---> „Zabezpieczenia”. Teraz możemy odinstalować nieznaną nam aplikację.

Mamy nadzieję, że nikt z Was nie będzie musiał borykać się z podobnym problemem. Pamiętajmy o ochronie naszego telefonu w postaci solidnej aplikacji bezpieczeństwa mobilnego.

13 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page