top of page
Szukaj
  • HurtowniaGSM

Co wiemy o kablach USB?

Dziś kabel USB jest obowiązkowym akcesorium w naszych domach. Czym jest Universal Serial Bus? Chyba wszyscy wiemy, że jest to kabel, który służy do połączenia telefonu komórkowego z komputerem, ale również innych urządzeń, jak aparatu fotograficznego, modemu, drukarki, skanera, klawiatury, przenośnej pamięci czy wideo kamery. Służy do szybkiej transmisji danych, jak na przykład sprawne przesyłanie zdjęć, filmów i innych plików z komputera na telefon i odwrotnie.Wraz z nowym telefonem zazwyczaj otrzymujemy w zestawie ładowarkę wraz z kablem USB. Dzięki niemu szybko i sprawnie połączymy nasz komputer ze smartfonem, aby na przykład ściągnąć nasze cenne zdjęcia i filmy z telefonu na dysk w komputerze.


Wszystkie urządzenia podłączone po kablu USB są automatycznie wykrywane przez system, dzięki czemu tego typu połączenia są naprawdę proste w obsłudze.


Kable, kabelki


Kable mają to do siebie, że lubią się zgubić, albo zniszczyć, albo potrzebujemy po prostu drugi kabel do ładowarki w samochodzie lub do Power Banka.


Gdy często używamy kabla USB złącza mogą się zbytnio wyginać, a osłonki pokrywające druciki przewodzące prąd mogą się przecierać. Aby zachować dłuższą żywotność kabla USB nie powinniśmy korzystać z telefonu podczas ładowania.


Rodzaje kabli USB


Producenci ułatwiają nam życie oferując wzmocnione otuliny ze sztucznego materiału, zachowujące dłuższą żywotność kabli, albo kable pokryte plecionym włóknem, które chroni je przed mocnym zgięciem. Są też kable z wzmocnionym złączem, odlanym z wytrzymałego materiału TPU, które ochroni łamanie się kabla w tym miejscu.


Wybór jest ogromny. Możemy wybierać w długościach od 80 cm do nawet 3 metrów.

Te długie kable mają dodatkowe udogodnienia, na przykład kable płaskie znane są z tego, że nie plączą się, więc w tym wypadku kabel dłuższy jest dobrym rozwiązaniem.


Kable spiralne mają formę sprężynki, dzięki czemu można rozciągać je w razie konieczności i nie przeszkadza nam ich długość.


A kable zwijane z kolei chowają się w mini pojemniczku, w którym automatycznie nawijane są na rolkę. Dzięki takiemu udogodnieniu możemy wyjąć tylko taką jego długość, jaka nam w danym momencie odpowiada.


Pamiętajmy, że dłuższy kabel może odrobinę wydłużyć czas ładowania.


Istnieją również inne udogodnienia, oferowane przez producentów. Kable USB 3w1 charakteryzują się rozgałęzieniem z jednej strony na trzy końcówki kompatybilne z portami różnych urządzeń.


Są też kable magnetyczne, które dzięki zmienianym końcówkom na magnes ograniczą zużycie gniazda i są bardzo wygodne, bo obsłużymy je za pomocą jednej ręki.Producenci stworzyli również fajne złącza USB z funkcją podstawki. Specjalnie skonstruowane złącze ustawione pod odpowiednim kontem utrzymuje telefon w takiej pozycji, że pozwala na przykład na oglądanie filmów.


Dobrze się zastanów ;)


Kupując kabel USB na pewno trzeba zwrócić uwagę na gniazdo ładowania i dopasować kabel USB do naszego telefonu. Obecnie na rynku dostępne są złącza Lighting dedykowane dla iPhonów, złącza microUSB, albo Typ-C.


Warto zwrócić też uwagę na parametry zarówno ładowarki, jak i kabla USB – powinny być zbliżone, aby poprawnie spełniały swoje funkcje.


Dokonując zakupu kabla USB dopilnujmy, aby pochodził on z wiarygodnego źródła i posiadał certyfikat uprawniający do sprzedaży w krajach Unii Europejskiej. Jest to gwarancja bezpieczeństwa użytkowania przewodu.


18 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page